Greek » Υποτροφίες - Βραβεία - Σπουδές στο Εξωτερικό

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ

Οι φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος έχουν τη δυνατότητα να λάβουν υποτροφίες για προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές στο εσωτερικό και το εξωτερικό.

Υποτροφίες χορηγούν:

Για έναν αναλυτικό οδηγό υποτροφιών πατήστε εδώ

Σχετικές πληροφορίες ανακοινώνονται εγκαίρως στην ιστοσελίδα του Τμήματος και της Κοσμητείας.

ΒΡΑΒΕΙΑ

Ετήσια Βραβεία Αριστείας (IKY / ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ)

Το βραβείο απονέμεται στον πρώτο σε βαθμολογία πτυχιούχο εκάστου Τμήματος ΑΕΙ, εφόσον δεν έχει υπερβεί τον προβλεπόμενο χρόνο σπουδών του οικείου ΑΕΙ (τετραετής, πενταετής φοίτηση κ.λπ.) για τη λήψη του πτυχίου, συμπεριλαμβανομένης της επαναληπτικής εξεταστικής του Σεπτεμβρίου.

Βράβευση των καλύτερων φοιτητών/φοιτητριών του ΤΓΓΦ

Η Γενική Συνέλευση του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας με στόχο την επιβράβευση των αρίστων φοιτητών/φοιτητριών θεσμοθέτησε το 2019 την απονομή τιμητικών επαίνων σε φοιτητές/φοιτήτριες με την καλύτερη ακαδημαϊκή επίδοση.

Συγκεκριμένα:

• Αριστείο απονέμεται στον/στην πρώτο/η σε βαθμολογία πτυχιούχο του Τμήματος.
  • Έπαινος απονέμεται στον δεύτερο καλύτερο σε ακαδημαϊκές επιδόσεις πτυχιούχο του Τμήματος.
  • Εύφημος μνεία απονέμεται στον τρίτο καλύτερο σε ακαδημαϊκές επιδόσεις πτυχιούχο του Τμήματος.

Η απονομή των επαίνων γίνεται σε ειδική τελετή την οποία διοργανώνει το Τμήμα κατά την διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους. Προβλέπεται η ανάρτηση και δημόσια ανακοίνωση των επαίνων στην ιστοσελίδα του Τμήματος.