Greek » Το Τμήμα » Ιστορία / Διοίκηση

Ιστορία

Η Γερμανική Γλώσσα και Φιλολογία διδάσκεται στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών από το 1960, όταν λειτούργησε για πρώτη φορά η αντίστοιχη έδρα στη Φιλοσοφική Σχολή. Το 1977 ιδρύεται με πρωτοβουλία του τότε καθηγητή της έδρας κ. Κλάους Μπέτσεν το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, σκοπός του οποίου είναι «η διδασκαλία της Γερμανικής Γλώσσας, Φιλολογίας και Λογοτεχνίας και η κατάρτισις καθηγητών, ικανών να διδάξουν την Γερμανικήν Γλώσσαν και Φιλολογίαν» (Ν. 540/15.2.1977). Από τότε μέχρι σήμερα το Τμήμα συνεχώς εξελίσσεται, αυξάνοντας τον αριθμό των φοιτητών και των διδασκόντων, αλλά και βελτιώνοντας το Πρόγραμμα Σπουδών του, προσαρμόζοντάς το στις σύγχρονες επιστημονικές απαιτήσεις και διδακτικές ανάγκες.

Για την ιστορία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του πρώτου Πανεπιστημιακού Ιδρύματος του Νεοσύστατου Ελληνικού Κράτους πατήστε εδώ.

Διοίκηση

Σύμφωνα με το θεσμικό πλαίσιο που ισχύει για τα Α.Ε.Ι., τα όργανα που ασκούν τη διοίκηση του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών είναι: ο/η Πρόεδρος και η Συνέλευση.

Η Συνέλευση συγκροτείται από τους καθηγητές και τους υπηρετούντες λέκτορες, έναν εκπρόσωπο των μελών ΕΕΠ, έναν εκπρόσωπο των μελών ΕΤΕΠ, , έναν εκπρόσωπο των μελών ΕΔΙΠ, έναν εκπρόσωπο των προπτυχιακών φοιτητών και έναν εκπρόσωπο των μεταπτυχιακών φοιτητών.

Για τα ακαδημαϊκά έτη 2022-23 και 2023-24:

Πρόεδρος: Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αικατερίνη Καρακάση, email: kkarakassi[at]gs.uoa[dot]gr
Αναπλ. Πρόεδρος: Καθηγήτρια Χριστίνα Αλεξανδρή, email: calexandris[at]gs.uoa[dot]gr

Μέλη της Συνέλευσης: Μέλη Δ.Ε.Π. του Τμήματος και εκλεγμένοι εκπρόσωποι των μελών ΕΕΠ, ΕΔΙΠ και ΕΤΕΠ.

Τη διοικητική υποστήριξη του Τμήματος έχει η Γραμματεία.

Γραμματέας Τμήματος: Ευαγγελία Φίλη

Γραφείο Προέδρου του Τμήματος:
Το γραφείο  Προέδρου του Τμήματος βρίσκεται στον 4ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής, κυψέλη 416.